Starověké město Polonnaruwa


Starověké město Polonnaruwa

Polonnaruwa je starobylé město na Srí Lance, které bylo druhým hlavním městem království Polonnaruwa. Je na seznamu světového dědictví UNESCO a má významný historický a archeologický význam. Zde je několik informací o tomto fascinujícím městě:

Poloha: Polonnaruwa se nachází v severní centrální provincii Srí Lanky, asi 215 kilometrů severně od Colomba.

Historie: Polonnaruwa sloužila jako hlavní město Srí Lanky od 11. do 13. století a nahradila starověké město Anuradhapura. Během tohoto období to bylo prosperující městské centrum a centrum kultury, obchodu a náboženských aktivit.

Archeologické ruiny: Starobylé město je domovem dobře zachovaných archeologických ruin, včetně stúp, chrámů, paláců, klášterů a dalších staveb. Mezi pozoruhodná místa patří komplex Královského paláce, Gal Vihara (sochy Buddhy vytesané do skály) a Parakrama Samudra (starověká nádrž).

Polonnaruwa Vatadage: Tento kruhový relikviový dům je skvělým příkladem starověké sinhálské architektury a věří se, že v něm byla uložena posvátná relikvie Buddhova zubu.

Gal Potha: Nedaleko Polonnaruwa Vatadage lze nalézt masivní kamennou knihu, ve které jsou zapsány úspěchy krále Nissanka Malla.

Archeologické muzeum: Archeologické muzeum Polonnaruwa poskytuje pohledy do historie, umění a kultury starověkého města.

Kulturní dědictví: Polonnaruwa je známá svými pokročilými zavlažovacími systémy, včetně Parakrama Samudra, která svědčí o inženýrských znalostech starých Srí Lančanů.

Cyklistické výlety: Mnoho návštěvníků prozkoumává zříceniny tak, že si půjčí jízdní kola, což jim umožní projet rozsáhlé archeologické naleziště klidným tempem.

Polonnaruwa Festival: Každoroční Polonnaruwa Perahera je kulturní událost s tradičními tanci, hudbou a průvody, která oslavuje bohatou historii města.

Ochrana: Vyvíjí se úsilí k zachování a ochraně archeologických nalezišť v Polonnaruwě, aby bylo zajištěno, že budoucí generace budou moci ocenit tento historický klenot.

Průzkum ruin Polonnaruwy nabízí pohled do vznešenosti dávné minulosti Srí Lanky. Při procházce zachovalými zbytky tohoto bývalého hlavního města získáte hlubší pochopení bohatého kulturního dědictví a architektonických úspěchů země.

Obsah

Open chat

ukážeme vám krásy tohoto tropického skvostu...