Starověké město Anuradhapura


Starověké město Anuradhapura

Anuradhapura je starobylé město na Srí Lance, které po mnoho staletí sloužilo jako hlavní město země. Je to jedna z nejvýznamnějších historických a kulturních památek na ostrově a je držitelem statutu světového dědictví UNESCO. Zde je několik informací o Anuradhapura:

Poloha: Anuradhapura se nachází v severní centrální provincii Srí Lanky, asi 200 kilometrů severně od Colomba.

Historie: Anuradhapura byla politickým a náboženským centrem Srí Lanky přibližně od 4. století před naším letopočtem až do 11. století našeho letopočtu. Je známý svými zachovalými ruinami a četnými historickými památkami.

Posvátný strom Bodhi: Anuradhapura je domovem Sri Maha Bodhi, posvátného fíkovníku, o kterém se věří, že vyrostl z řezu původního stromu Bodhi, pod kterým Buddha dosáhl osvícení. Je to jeden z nejstarších známých stromů na světě a je uctívaným poutním místem.

Starověké ruiny: Město nabízí rozsáhlý komplex archeologických pozůstatků, včetně stúp, klášterů, paláců a dalších staveb. Ruwanwelisaya, Jetavanaramaya a Thuparamaya jsou některé z prominentních stúp ve městě.

Klášter Abhayagiri: Komplex kláštera Abhayagiri byl jednou z největších klášterních institucí na starověké Srí Lance. Zahrnoval klášterní budovy, svatyně a stúpu.

Chrám Isurumuniya: Tento skalní chrám nabízí krásný dům vytesaný do skály a bazén se složitými rytinami. Je proslulý řezbou milenců Isurumuniya.

Socha Buddhy Samádhi: Ikonická socha zobrazující Buddhu v meditativní pozici je pozoruhodným příkladem starověkého srílanského sochařství.

Kulturní význam: Anuradhapura není jen historické místo, ale také místo s nesmírným kulturním a duchovním významem pro buddhisty.

Každoroční akce: Město hostí řadu kulturních a náboženských akcí, včetně Poson Festivalu, který připomíná zavedení buddhismu na Srí Lanku.

Návštěva Anuradhapury nabízí cestu zpět v čase do éry vznešenosti a duchovní oddanosti. Ruiny a památky starobylého města poskytují jedinečnou příležitost prozkoumat bohatou historii a architektonické dědictví Srí Lanky. Při plánování návštěvy nezapomeňte zkontrolovat případné vstupní poplatky, otevírací dobu a kulturní zvyklosti, abyste zajistili uctivý a poučný zážitek.

Obsah

Open chat

ukážeme vám krásy tohoto tropického skvostu...