Adamův vrch (Sri Pada)


Adamův vrch (Sri Pada)

Adam's Peak, místně známý jako Sri Pada, je posvátný horský vrchol nacházející se ve střední Srí Lance. Má náboženský význam pro různá vyznání a je oblíbeným poutním místem. Zde je několik informací o této ikonické pamětihodnosti:

Poloha: Adam's Peak se nachází v okrese Ratnapura na Srí Lance, v centrální vysočině. Je součástí Peak Wilderness Sanctuary.

Náboženský význam: Hora je považována za posvátnou jak pro buddhisty, hinduisty, muslimy tak i pro křesťany. Buddhisté věří, že prohlubeň ve tvaru stopy na vrcholu je prohlubeň Pána Buddhy, hinduisté ji spojují s Pánem Šivou a muslimové a křesťané věří, že jde o stopu Adama.

Poutní sezóna: Poutní sezóna obvykle probíhá v období od prosince do dubna, kdy je počasí příznivější. Poutníci vystupují na horu, aby vzdali úctu a hledali požehnání.

Výstup před východem slunce: Nejoblíbenějším obdobím pro výstup na Adam's Peak je noc, kdy se na vrchol dostanete brzy ráno a múžete pozorovat dechberoucí východ slunce. Stezka je dobře osvětlená a opatřená schody, takže výstup zvládne většina návštěvníků.

Schodiště: Stezka vedoucí na vrchol je známá jako „Samanala Kanda“ nebo „Ratnapura cesta“. Celkem je tam kolem 5500 schodů a túra může trvat i několik hodin v závislosti na vašem tempu.

Výhled z vrcholu: Panoramatický výhled z vrcholu je velkolepý, zvláště při východu slunce, kdy je okolní krajina zalita zlatým světlem.

Čajové plantáže: Trek na Adam's Peak vás provede malebnými čajovými plantážemi a bujnou krajinou a poskytne vám nádherný pohled na přírodní krásy Srí Lanky.

Občerstvení: Podél stezky je několik odpočívadel a malých obchůdků, kde si můžete odpočinout, zakoupit občerstvení a dokonce najít i ubytování pro přenocování.

Výstup na Adam's Peak je obohacujícím zážitkem nejen pro svůj náboženský význam, ale také pro ohromující výhledy a pocit vítězství, který přichází s dosažením vrcholu. Pokud se chystáte podniknout tuto pouť, nezapomeňte se dobře připravit vhodným oblečením, obuví a veškerými nezbytnými pomůckami.

Obsah

Open chat

ukážeme vám krásy tohoto tropického skvostu...